Kaip Išsirinkti Snieglentę?

Nusibodo skolintis snieglentę? Atėjo laikas įsigyti savąją, tačiau nežinai nuo ko pradėti? Nesijaudink, SIMTEK.LT komanda pasiruošusi tau padėti, kad ši ilgalaikė investicija atsipirktų ir suteiktų tau maksimalų malonumą.

Nėra ko slėpti, šiuo metu rinkoje esančio pasirinkimo įvairovė kiekvienam gali susukti galvą, todėl pamėginsime nurodyti pagrindines taisykles ir įskiepyti elementariausias žinias tam, kad išsirinktum tinkamiausią lentą. Kiekvieno poreikiai yra individualūs, pradedant nuo sąlygų, kuriomis lenta bus naudojama, baigiant tavo ūgiu, svoriu ir batų dydžiu. Nors įprasta manyti, kad snieglentės ilgis parenkamas pagal ūgį, tačiau tai nėra absoliuti tiesa. Dažnai svoris yra ne mažiau svarbus veiksnys – juk negalima tikėtis, kad to paties ūgio, tačiau 30 kg svorio skirtumą turintys snieglentininkai naudosis vienodo ilgio lentomis… 🙂 Taigi, nuo ko pradėti?

Renkantis snieglentę svarbiausia atkreipti dėmesį į šiuos aspektus – lentos tipas, ilgis, plotis ir forma. Pradėkime nuo pradžių!

LENTOS TIPAS

Freestyle – subalansuota lenta aukštiems šuoliams ir slaidinimams per box’us ar rail’us. Labiau tinkanti jau šiek tiek pažengusiems arba greitai tobulėjantiems raider’iams, kurie praleidžia ilgas valandas parkuose ar gatvėse, tačiau nesako ne ir kitiems paviršiams. Tai minkštos ir lanksčios lentos, suteikiančios daugiau žaismingumo taviems nusileidimams ir šuoliams. Jei tavo kūno masęs indeksas yra normos ribose, šio tipo lentos viršutinis kraštas turėtų būti apatinio smakro krašto – apatinės lūpos krašto zonoje.

All-mountain – jau pats pavadinimas atskleidžia, kad šio tipo lentos yra bene universaliausios iš visų siūlomų. Ši lenta tiks visiems raider’iams ir jų primestam stiliui. Su šiom lentom atrasi save ant bet kokio paviršiaus – pradedant parkais ir baigiant trasomis ar powder’iu už jų ribų. Dažniausiai šios snieglentės yra Camber formos ir turi mažiau išlenktus kantus, todėl yra atlaidesnės pradinukams. Šio tipo lenta turėtų būti šiek tiek ilgesnė nei freestyle tipo (~ 3-4 cm).

Jib/Rails – jei geidi itin manevringos lentos, kuri puikiai tiktų slaid’inant per railu’s ar įveikti žemesnius tramplynus – ši lenta skirta tau. Jib/rail tipo snieglentės nėra tokios minkštos kaip freestyle lentos, todėl turėsite daugiau stabilumo po savo pėdomis. Šios lentos neverta imti ilgos, atvirkščiai – tam, kad neprarastų savo išskirtinių manevringumo savybių patartina išsirinkti kuo trumpesnę (~ 4-5 cm trumpesnę nei freestyle tipo).

Freeride – skirta snieglentinkams, kurie pamišę dėl greičio. Tinkančios tiek skuosti trasomis, tiek raižyti powder’į užtrasėse. Šios lentos yra specifinės – turi ilgesnę briauną ir giliam sniegui bei trasoms pritaikytą formą. Didesnis ilgis suteikia daugiau stabilumo leidžiantis dideliu greičiu ir geriau sugeria vibraciją. Tad kaip jau supratote, šių lentų ilgis lyginant su kitais tipais yra didžiausias.

Jib/Rail                  Freestyle                 All-mountain                  Freeride  

LENTOS ILGIS

Tai bene svarbiausias kriterijus perkant snieglentę. Kaip jau ir minėjom anksčiau – egzistuoja mitas, jog ūgis yra svarbiausias kriterijus besirenkant lentos ilgį. Sutinkam, kad ūgis gali būti lentos ilgio pasirinkimo kriterijus, jei tai leidžia tavo svoris… 🙂 Jei esi normalaus sudėjimo, tuomet ilgį rinkis pagal ūgį, tačiau jei supranti, jog svoris iškrenta iš standartinių rėmų – būtinai atkreipk dėmesį į tai. Kuo didesnis sportininko svoris, tuo ilgesnės lentos kraštinės reikia, kad lenta nenuslystų posūkio metu. Esant mažesniam svoriui – reikia vadovautis atvirkštiniu principu.

Nepamiršk ir lentos tipo – nuo jo taip pat priklausys tavo pasirinktos lentos ilgis. Pavyzdžiui, jib lenta turi būti trumpa ir manevringa, o freeride turi būti pakankamai ilga, kad giliame sniege pavyktų išlaikyti stabilumą. Išsirinkus lentą, svarbu įsitikinti, kad jos galas yra gerai prigludęs prie paviršiaus kai ant jos stovima.

LENTOS PLOTIS

Eikvoti laiko tam tikram lentos pločiui neteks – šį matmenį nuspręs tavo kojos dydis. Šiuo metu yra 3 lentų pločio tipai: standartinė, vidutinio pločio (mid-wide) ir plati (wide). Taisyklė paprasta – jei tavo pėda nesiekia 45 dyžio, rinkis standartinio ar vidutinio pločio lentą. Jei nešioji didesnio dydžio batus (virš 45 dydžio) – griebk wide pločio lentą!

Pasisukus apkaustus sau tinkamu kampu, tobula jei pirštai ir kulnas išsikiša apie 1 cm už lentos kraštų. Jei išsikiša daugiau nei 2 cm – vertėtų pasidairyti platesnės lentos, o jei koja telpa ir dar lieka vietos – siauresnės.

LENTOS FORMA

Dar visai neseniai nebuvo dėl ko sukti galvos, kadangi visos snieglentės buvo tradicinės Camber formos. Tačiau spartus snieglentininkų tobulėjimas ir technologijų atsiradimas pakeitė ir šią industriją. 2006 metais atsirado naujosios formos ir ilgai netrukus, vos po trejų metų, didžiąją rinkos dalį užėmė būtent pastarosios, tačiau senas geras Camber neliko užmaršty. Taigi, Jūsų dėmesiui lentų formos:



CAMBER (Tradicinis)

Laiko patikrinta forma, turinti 2 sąlyčio taškus lentos galuose ir išlenkimą viduryje. Kontaktiniai taškai abiejuose lentos galuose  garantuos puikų atsispyrimą prieš šuolį (pop), posūkiuose ši forma tolygiai sukibs su paviršiumi, o esant didesniam greičiui jausitės stabiliai. Tai ganėtinai užsispyręs senukas, kuris taip lengvai neatleis tavo klaidų, ne itin tinkamas powder’yje ir parkuose,  tačiau parako vis dar turi!



ROCKER (Banana)

Revoliuciją snieglenčių industrijoje sukėlusi forma! Jos išlenkimas atvirkščias Camber tipui – vietoj dviejų sąlyčio taškų lentos galuose, šios teturi vieną viduryje ir lenktus į viršų galus. Ši konstrukcija 100%  pateisins save parkuose ir powder’yje. Čiuožti šiomis snieglentėmis yra tikras malonumas – atrodo, jog pati snieglentė čiuožia už tave.  Tai atlaidžios lentos, kurios tiks tiek pradinukui, tiek profesionalui. Tobulumui ribų nėra, jei ieškotumėm prie ko prikibti, išskirtumėm vieną nežymų trūkumą – nepakankamas kantų sukibimas ledu padengtose trasų vietose ir nepakankamas stabilumas esant didesniam greičiui. Tačiau tai tik lašas jūroje, lyginant su visais Rocker formos teikiamais malonumais. Mėgaukis!



ZERO ROCKER (Flat)

Ši forma yra aukso vidurys tarp Rocker ir Camber formų. Nei viena kita snieglenčių forma neturi tokio didelio sąlyčio ploto su paviršiumi kaip ši. Tai tikras parkų „arkliukas”, pasižymintis puikiomis manevringumo, maksimalaus sukibimo su rail’u ir atsispyrimo  prieš šuolį savybėmis. Didžiausias trūkumas, jog šios lentos nėra itin patikimos pasūkiuose.


HYBRID

Prie šių snieglenčių sunku prikibti net ir labai norint. Jauniausias ir perspektyviausias narys tarp snieglentininkų. 2009 metais gimęs Camber ir Rocker formų hibridas, paveldėjo geriausias tėvynainių savybes. Iš Camber formos paveldėjo puikų atsispirimą prieš šuolį (pop), sukibimą pasūkiuose ir stabilumą esant didesniam greičiui. Iš Rocker – puikų čiuožimą powder’yje ir taip visų pradinukų vertinamą atlaidumą.  Net ir patyręs raider’is atras šį snieglenčių tipą iš naujo.