Kaip išsirinkti longboardą (ilgalentę)?

Suki galvą ir niekaip negali išsirinkti longboardo? Galų gale net nežinai nuo ko pradėti? Chill, profesionali SIMTEK komanda pasistengs Tau padėti! Šiame gide pakankamai išsamiai apžvelgsime pagrindinius kriterijus, kurie leis Tau išsirinkti tinkamiausią lentą. Tad nieko nelaukdami – važiuojam!

Pradėkime nuo pagrindinių važinėjimo stilių. Kai rasite savo akiai ir širdžiai patraukliausią važinėjimo stilių, bus kur kas lengviau išsirinkti ir jam tinkamą longboardą. Taigi, išskiriame 5 pagrindinius važinėjimo stilius: Cruising/Carving, Dancing, Freestyle, Freeride, Downhill. Apžvelkime trumpai kiekvieną iš jų…

VAŽINĖJIMO STILIAI

Cruising/Carving

Tai paprasčiausiai įsisavinamas važinėjimo stilius, kuriam longboardas dažniausiai naudojamas lengviems ir manevringiems  pasivažinėjimams mieste arba tiesiog kaip transporto priemonė. Tinkamų lentų formos ir ilgiai gali būti labai įvairūs nuo 75cm iki 130cm. Praktiškai visų formų longboardai tinkami šiam stiliui, tačiau didžiausią malonumą jausite važinėdami minkšta lenta su minkštais ratais. Tad verdiktas paprastas, tinkamiausios formos šiam stiliui – Pintail, Cruiser.

Dancing

Itin patrauklus akiai važinėjimo stilius, turintis daug gerbėjų visame pasaulyje. Tai važinėjimo stilius kuomet ant lentos šokama, vaikštoma, kryžiuojamos kojos, sukamasi aplink savo ašį ir t.t. Šiam važiavimo stiliui lenta dažniausiai pasirenkama ilga (nuo 101 cm iki 150 cm). Galima pasirinkti ir šiek tiek trumpesnę lentą, tačiau šokti ant lentos yra kur kas patogiau kai turite daugiau erdvės kojoms. Dar keli patarimai – rinkitės minkštą ir manevringą lentą. Tinkamiausios formos šiam stiliui – Boardwalking/Dancing, Pintail.

Freestyle

Važiavimo stilius kuomet su longboardu daromi triukai panašūs į daromus su įprastomis riedlentėmis. Šiam važiavimo stiliui lenta pasirenkama trumpesnė nuo 75 cm iki 95 cm, tačiau jei tai bus ne vienintelis Jūsų važinėjimo stilius, patariame rinktis lentą kurios ilgis būtų apie 90 cm. Šiam važiavimo stiliui lentos pasirenkamos su vienu arba dviem kicktailais. Tinkamiausios formos – Cruiser, Freeride. 

Freeride

Daug malonumo Jums suteiksiantis freeride! Stilius kai leidžiantis nuokalne pradedama slysti su lenta šonu, pasiremiant rankomis i žemę arba ne. Vienas svarbiausių šio stiliaus atributų – specialios pirštinės su plastikinėmis plokštelėmis ant delnų, kurios apsaugo Jūsų rankas ir padeda slysti kartu su longboardu atsirėmus į žemę.  Tinkamiausios formos šiam stiliui – Technical Sliding, Speedboard/Downhill, Freeride.

Downhill

Bene ekstremaliausias važinėjimo stilius longboardais, kai leidžiamasi nuo kalno dideliu greičiu. Vienu metu trasoje lenktyniauja keli sportininkai, o tikslas išlieka toks pats kaip ir kituose sportuose – būti pirmam! Šis stilius turi daug freeride stiliaus elementų – leidimasis nuokalne, slydimas šonu, tačiau slydimas naudojimas tik kaip techninis elementas stabdymui prieš posūkius ir trasos gale. Tad nekeista, kad ir tinkamiausios lentų formos yra tos pačios – Speedboard/DownhillTechnical Sliding, Freeride. 

Kad ir kokį važinėjimo stilių pasirinktumėte, niekada neverta pamiršti apsaugų! Tad jei jau išsirinkote sau labiausiai patinkantį važinėjimo longboardais stilių, pasigilinkime nuodugniau ir raskime Jums tinkamiausią lentos formą. Susipažinkite su pagrindinėmis longboardų formomis ir jų ypatybėmis…

LONGBOARDŲ FORMOS

Pintail

Tradicinė longboardo forma. Ši forma ne veltui primena banglentę. Apie 1950-uosius banglentininkai Havajuose sugalvojo kaip praskaidrinti savo kasdienybę kai nėra bangų, o to rezultatas – banglentė su ratukais! Ir išties, jei teko išmėginti banglentę, rasite panašumų – gilūs posūkiai it čiuožtum vandens paviršiumi.  Jei lygintumėme su kitomis formomis, šios lentos būtų vienos ilgiausių. Standartinis jų ilgis siekia nuo 90 cm iki 120 cm, tačiau gali būti ir kur kas ilgesnių. Dėl tokio ilgio šios lentos mažiau manevringos, tačiau gerai sugeria vibraciją – važiavimas tampa sklandus ir malonus per įvairius kelio nelygumus. Puikiai tinka lengviems pasivažinėjimams ne tik miesto gatvėmis, bet ir parkuose, tinkamos leistis lengvomis nuokalnėmis. Kitas šių lentų privalumas, kad ant jų galima šokti (dancing važinėjimo stilius). Taip pat verta atkreipti dėmesį į ratus. Dažniausiai naudojami ratai būna minkšti (75a – 82a), tam kad sugertų dangos nelygumus, o dydis pasirenkamas nuo 70 mm iki ~73 mm. Nepatartina dėti didesnių nei 73mm ratukų, nes ratukai darant posūkį gali siekti lentos kraštą. Pintail forma itin mėgstama merginų tarpe. Taigi, nepakeičiamas Cruising/Carving stiliaus arkliukas, tačiau tinkamas Dancing stiliaus megėjams. Reikėtų paminėti – jei norite išskirtinai užsiiminėti Dancing stiliumi, patartumėm rinktis ilgas lentas su kicktail’ais (Boardwalking/Dancing),nes tai praplės atliekamų triukų įvairovę.

Cruiser

Tai trumpi longboardai su minkštais ratukais, kartais turintys vieną ar du kicktail’us. Šios formos longboardų ilgis siekia nuo 75 cm iki 95 cm. Cruiser terminą sugalvojo riedlentininkai, kurie norėjo pabrėžti panašiai atrodančių lentų skirtumus. Taigi, šis terminas apibrėžia riedlentę su minkštais, dideliais ratais. Dėl savo trumpumo šie longboardai dažniausiai būna labai manevringi, puikiai įveikiantys staigesnius posūkius ir pasitaikančias kliūtis kelyje. Lentos galuose esantys kicktail’ai leidžia daryti paprastus riedlentininkų triukus. Taip pat kompaktiškas dydis yra itin patogus mieste, nes šį longboardą galima nesunkiai neštis rankose arba užsidėti ant kuprinės. Tinkamiausi ratukai – minkšti (~80a), ~ 70 mm dydžio. Tinkamiausi stiliai – Freestyle, Cruising/Carving. Gaila, tačiau tai nėra itin tinkama forma kai kalba pasisuka link leidimosi nuokalnėmis.

Boardwalking/Dancing

Šios formos lentos skirtos šokimui, vaikščiojimui ant lentos, kuomet kryžiuojamos kojos, apsisukama ant lentos ir t.t. (žr. važinėjimo stilius „dancing„). Šie longboardai būna ganėtinai platūs ir ilgi, tam kad turėtumėte daugiau erdvės vaikščioti ant lentos. Lentų ilgis siekia nuo 101 cm iki 150 cm. Dažniausiai šios lentos turi du kicktail’us, kartais vieną, taip leisdamos praplėsti atliekamų triukų galimybes. Pati lenta rekomenduojama, kad būtų minkšta. Populiariausi naudojami ratai – nuo 70 mm iki 76 mm dydžio, minkšti arba vidutinio minkštumo (77a – 84a). Šios lentos pritaikytos Dancing stiliui, tačiau tikrai tiks ir Carving/Cruising megėjams.

Freeride & Technical Sliding

Šių formų lentos skirtos slydimams nuokalnėse (freeride stilius). Pagrindiniai skirtumai tarp šių dviejų longboardų formų yra ašių tvirtinimas – freeride formos lentos dažniausiai būna sužemintos (dropthrough),technical sliding lentų ašių tvirtinimas topmount.  Pačios lentos būna ganėtinai kietos, nes turi atlaikyti nemenkus krūvius slydimo metu. Tai bene vienos universaliausių lentų, kadangi tinkamos tiek leistis nuo nuokalnių, tiek cruisinti mieste ar parkuose. Žinoma cruisindami su šiomis lentomis nepatirsite panašaus į banglentės valdymą pojūčio. Itin svarbu pasirinkti tinkamus ratukus prie šių lentų. Slydimui skirti specialūs ratukai, kurie yra slidesni už įprastus. Tai lemia keli skirtingi aspektai – gumos mišinio sudėtis, slydimams ratukai dažniau būna grubiu paviršiumi (ne blizgiu), suapvalintais kraštais, patartinas kietumas svyruoja nuo 78a iki 83a. Siauresni ir minkštesni ratukai slysta geriau, tačiau ir greičiau dėvisi, o platesni ir kietesni – atvirkščiai. Tiesa, jog patyręs raideris gali slysti su bet kuriais ratais, tačiau malonumas kai vos užkirtus lentą ratai pradeda slysti, o nereikia ratų per prievartą maldauti, suteikia daugiau džiaugsmo kiekvienam – tiek slystančiąjam lenta, tiek stebinčiam iš šono. Taip pat nereikia pamiršti kitų kelių niuansų, kuo šios lentos skirsis nuo kitų… Skirtingai, nei prie anksčiau minėtų lentų formų, prie šių naudojamos ~45-kių laipsnių kampo ašys – taip suteikiama longbordui daugiau stabilumo važiuojant didesniu greičiu nuokalnėse. Kitas svarbus aspektas – švitrinis popierius… Freeride stiliaus lentoms naudojamas grubesnis švitrinis popierius, taip garantuojamas didesnis sukibimas su lenta slydimo ir posūkių metu. Šios formos lentos tinkamos Freeride, Freestyle, Downhill stiliams.

Speedboard/Downhill

Važiuojant šia lenta tikslas vienas – greičiau nusileisti nuo kalno! Downhill stiliaus longboardai sutverti žmonėms, kurie nežino kas yra „baimė”. Lentos gaminamos taip, kad būtų maksimaliai stabilios važiuojant dideliu greičiu. Dažniausiai naudojamas šių lentų ilgis 95 – 105 cm. Rasime nemažai panašumų su freeride stiliuje naudojamomis lentomis – lentos dydis, grubusšvitrinis popierius, ~45-kių laipsnių kampo ašys, itin kieta lenta. Tam, kad longboardas būtų dar stabilesnis, naudojamos topmount ašys su kietomis vairavimo gumomis (bushings). Rekomenduojama naudoti ne mažiau nei 90a kietumo vairavimo gumas. Norint pasiekti maksimalų greitį ir stabilumą, montuojami didesnio dydžio nei įprastai ratai (ne mažesni nei  70 mm), dažniausiai blizgiu paviršiumi ir platūs – taip užtikrinamas geras sukibimas su paviršiumi posūkių metu. Puikus pasirinkimas Downhill ir Freeride stiliui prijaučiančiam raideriui.